Pałac Stary w Ostromecku

Serdecznie zapraszamy Państwa do odwiedzenia bydgoskiego Wilanowa — Zespołu Pałacowo-Parkowego w Ostromecku. Kolekcja Zabytkowych Fortepianów im. Andrzeja Szwalbego jest eksponowana w Pałacu Starym.

Barokowy pałac jest usytuowany na skraju wiślanej skarpy, w głębi parku, na północny zachód od Pałacu Nowego.

Ta okazała rezydencja z panoramicznym widokiem na Wisłę została zbudowana przez rodzinę Mostowskich w pierwszej  połowie XVIII wieku, ok. 1730 roku. Bogdan Teodor Mostowski, kasztelan płocki, przebudował skromny dwór szlachecki w dwukondygnacyjny budynek wraz z ogrodem, a jego syn Paweł Michał Mostowski, wojewoda pomorski, przekształcił budynek w wielkopańską siedzibę w stylu warszawskiego rokoka.

W obecnej formie jest to pałac barokowy, całkowicie podpiwniczony, posiadający trzy kondygnacje z półpiętrem i poddaszem nieużytkowym. Dach mansardowy o konstrukcji drewnianej pokryto łupkiem kamiennym. Budynek jest murowany z cegły ceramicznej pełnej, ściany piwnic z kamienia. Elewacje pałacu są tynkowane, zdobione kolumnami, pilastrami, sztukaterią oraz dużymi reprezentacyjnymi oknami. Elewację północną, ogrodową, wzbogaca taras widokowy. Stropy nad piwnicami ceramiczne, nad poszczególnymi kondygnacjami belkowe, drewniane.

Na ogólną liczbę pomieszczeń budynku składają się po cztery pokoje na pierwszym i drugim piętrze oraz po jednym pokoju na półpiętrach. Z parteru na półpiętro prowadzą symetryczne, oryginalne, dwustuletnie biegi schodowe, usytuowane w dwóch przeciwległych narożnikach holu wejściowego, kontynuowane wyżej jako symetryczne klatki schodowe boczne wiodące na wyższe piętra. Poddasze dostępne jest z jednej klatki schodowej. Piwnice mają charakter wystawienniczy i warsztatowy.

Na północ od pałacu rozpościera się ogród włoski, sięgający do terenów zalewowych rzeki. Powierzchnia użytkowa budynku wynosi 712,55 m², kubatura 3925 m³.

 


 

Informacje dla zwiedzających

Pałac Stary jest czynny dla zwiedzających w godzinach od 10.00 do 16.00 (wtorek–piątek) oraz od 11.00 do 18.00 (sobota–niedziela). W poniedziałki pałac jest nieczynny. Wstęp wolny.

Restauracja w Pałacu Nowym jest czynna w godzinach od 12.00 do 20.00 (poniedziałek–piątek) oraz od 10.00 do 20.00 (sobota–niedziela).

Autor fotografii: Dariusz Gackowski

 


 

Jak do nas dojechać?