AKADEMIA W PAŁACU 22.10

22 października 2017
Wiesław Bednarek baryton, Milena Piotrowska – mezzosopran, Radosław Zaworski – fortepian, niedz., g. 16, Pałac Nowy, wstęp 15 zł, ulgowy 10 zł

AKADEMIA W PAŁACU

Wykonawcy: Wiesław Bednarek baryton, Milena Piotrowska – mezzosopran, Radosław Zaworski – fortepian

22.10.2017, niedz., godz. 16.00, Pałac Nowy, wstęp 15 zł, ulgowy 10 zł

 

Prof. dr hab. Wiesław Bednarek – z pochodzenia zduńskowolanin, przez niemal ćwierć wieku był pierwszoplanowym barytonem w gronie solistów Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie, a w latach 1979 – 1985 również Teatru Wielkiego w Łodzi. Podczas swej wieloletniej kariery wystąpił w ok. 1000. przedstawień na deskach macierzystego teatru, śpiewając największe role barytonowe światowego repertuaru operowego, jak chociażby tytułowe role w operach Verdiego: Nabucco, Makbet, Rigoletto, wielokrotnie uczestnicząc w premierowych spektaklach.
Jest pierwszym odtwórcą roli Nabucco w Polsce (Opera Śląska – 1983). Podczas licznych wojaży zaśpiewał w niemal wszystkich krajach Europy, w tym na deskach tak znakomitych teatrów jak Teatr Bolszoj w Moskwie, Staatsoper w Wiedniu, Komische i Staatsoper w Berlinie, Palais des Congres i Champs Elysees w Paryżu, Semperoper w Dreźnie, National Opera i Amfiteatr pod Akropolem w Atenach oraz w wielu innych miejscach jak: Jerozolima, Londyn, Bruksela, Helsinki, Haga, Amsterdam, Wilno itd. (w sumie około 700 występów zagranicznych ).
Brał udział w słynnych światowych realizacjach Halki St. Moniuszki w reż. Marii Fołtyn w Brazylii i Japonii, a także otwarciu drugiego (po Seulu) teatru operowego w Korei – w spektaklu Traviaty G. Verdiego – u boku Izabelli Kłosińskiej (1992). Uhonorowany nagrodą Ministra Spraw Zagranicznych RP za wybitne zasługi dla polskiej kultury (1990 rok). [...]
W. Bednarek, oprócz studiów muzycznych, ukończył magisterskie studia dziennikarskie na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, Podyplomowe Studium Administracji na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz podyplomowo – biznes i zarządzanie w Międzynarodowej Szkole Menedżerów w Warszawie.
Na początku 2011 r. nagrał płytę z romansami rosyjskimi, będącą integralną częścią jego pracy habilitacyjnej. W 2012 r. został odznaczony przez Ministra Kultury Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze – Gloria Artis. Za koncertową działalność charytatywną został odznaczony Odznaką Honorową PCK (2011) oraz Medalem „Za Zasługi Dla Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych” (2015). W roku akademickim 2012/2013 został profesorem nadzwyczajnym Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, obejmując tam klasę śpiewu na Wydziale Wokalno-Aktorskim, a w roku 2016/2017 został nominowany na stanowisko Kierownika Katedry Wokalistyki. Na początku 2017 Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej nadał mu tytuł profesora sztuk muzycznych.

Milena Piotrowska – mezzosopran. Swoją przygodę ze śpiewem rozpoczęła w 2010 roku i przez trzy lata pobierała naukę w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Zduńskiej Woli w klasie śpiewu solowego. Obecnie studentka IV roku na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie śpiewu solowego prof. Urszuli Jankowiak. Uczestniczyła w seminariach wokalnych prowadzonych m.in. przez Andrzeja Dobbera, Monikę Walerowicz oraz Marcina Kozieła. Brała udział w przedstawieniu operowym "Flis" Stanisława Moniuszki realizowanym przez uczelnię. W 2017 roku trzykrotnie wykonała partię Fedory w  operetce "Bal w operze" - Richarda Heubergera, w Bydgoszczy, Zduńskiej Woli oraz Toruniu. Brała również udział w wykonaniu "Pasji wg. św Jana" - J.S. Bacha. Dodatkowo współpracuje z Filharmonią Pomorską i prowadzi działalność koncertową. 

X